در جستجوی علوم - وبلاگ آموزشی علوم تجربی

در جستجوی علوم - وبلاگ آموزشی علوم تجربی - اسفنج ها و کیسه تنان

فریبرز طاهری
در جستجوی علوم - وبلاگ آموزشی علوم تجربی

اسفنج ها و کیسه تنان

اسفنج ها

محل زندگی : اسفنج ها آبزی هستند و بنابراین در دریاها زندگی میکنند و نمونه هایی نیز ساکن آب های شیرین اند.

تغذیه و تنفس: سطح بدن اسفنج ها پر از سوراخ است.سلول های داخل بدن اسفنج ها با ضربه زدن به یکدیگر موجب جریان یافتن آب می شوند.آبی که از سوراخ ها وارد حفره وسط بدن می شود ، اکسیژن و مواد غذایی را به نقاطی از بدن که نیاز دارند منتقل می کنند. دفع نیز از یک سوراخ یا مجرا که در راس بدن قرار دارد صورت می گیرد.

وضیت بدن : اسفنج ها شکل معینی ندارند .از تعداد زیادی سلول های مشابه تشکیل شده اند و فاقد هر گونه اندام و دستگاه و وسیله ی حرکتی می باشد.تمام نیاز های اسفنج که شامل انتقال غذا ، اکسیژن و دفع مواد زاید است با جریان یافتن آب در بدن انجام می شود و نیازی به خون ندارند.

نحوه ی زندگی : اسفنج ها همیشه به یک جا چسبیده هستند.معمولاً آن ها به صورت جمعی (کلونی ) زندگی می کنند اما گاهی اوقات بعضی اسفنج ها از بقیه جدا می شوند.

 

 

کیسه تنان

محل زندگی : بسیاری دریازی هستند و بعضی در آب های شیرین زندگی می کنند.

تغذیه و تنفس : با حرکت رشته ها یا بازوهای اطراف دهانه ی کیسه تنان آب به همراه مواد غذایی و اکسیژن درونش از یک سوراخ به بدن آنها جریان می یابد.جذب و دفع سلول ها با آب و خروج مواد زائد از همان سوراخ صورت می گیرد.آنها در صورت لزوم ابتدا به وسیله ی سلول های گزنده خود ، طعمه خود (مثل نوزاد حشرات) را فلج می کنند و به کمک بازوهای خود  آن ها را وارد بدنشان می کند.

وضعیت بدن : این جانوران در مقایسه با اسفنج ها کمی پیشرفته تر هستند. در بدن آن ها چندین نوع سلول برای انجام کارهای تخصصی مانند گوارش ، حرکت ، حس کردن و ... به وجود آمده است ، اما هیچ نوع اندام و دستگاهی ندارند.

نحوه ی زندگی : کیسه تنان به صورت کلونی یا جدا از کلونی چسبیده به تکیه گاه یا شناور زندگی می کنند.

نقش بازوها : کیسه تان دارای بازوهایی حساس و سمی در اطراف می باشند که جهت دفاع و صید از آن ها بهره می برند.همچنین کیسه تنان شناور از این بازوها برای حرکت کردن کمک می گیرند.نقش دیگر این بازوها کمک به جریان یافتن آب به بدن کیسه تنان است.


موضوعات مرتبط: زیست شناسی
برچسب‌ها: تغذیه و تنفس اسفنج ها , تغذیه و تنفس کیسه تنان , بدن اسفنج ها , بدن کیسه تنان , بازو ها در کیسه تنان

تاريخ : جمعه دوازدهم اسفند ۱۳۹۰ | 22:11 | نویسنده : فریبرز طاهری |
.: Weblog Themes By SlideTheme :.