در جستجوی علوم - وبلاگ آموزشی علوم تجربی

در جستجوی علوم - وبلاگ آموزشی علوم تجربی - طبقه بندی پستانداران

فریبرز طاهری
در جستجوی علوم - وبلاگ آموزشی علوم تجربی

طبقه بندی پستانداران

پستانداران را می توان به طور عمده به سه گروه تقسیم کرد که عبارتند از مرغ سانان ، کیسه داران و جفت داران.

مرغ سانان : ساده ترین پستانداران اند و ویژگی مشترک بین پرندگان ، خزندگان و پستانداران را نشان می دهند . پایین بودن دمای بدن نسبت به محیط (خونسرد بودن ) ، آنها را به خزندگان ؛ تخم گذاری و وجود اندام منثار مانند ، آنها را به پرندگان و داشتن غدد مولد شیر آنها را به پستانداران شبیه می کند . یک نمونه از انها پلاتی پوس است . طول بدن این جانور 60 ـ 50 سانتی متر و منقار آن پهن و شبیه اردک است. بین انگشتان دست ها و پاها ی آن پرده وجود دارد که جانور را در شناگری یاری می دهد .

جنس ماده لانه ی خود را در جویبار می سازد و یک تا سه تخم می گذارد. پلاتی پوس رحم ندارد و جنین ان مانند پرندگان ، درون تخم رشد می کند.

نوزادان کوچک آن ها از غدد شیری که در سطح که در شکم مادر پراکنده اند ، تغذیه می کنند . نمونه ی دیگر آن ها اِکیدنه است که پوستی خاردار و منقاری نوک تیز دارد.

مرغ سانان تنها پستانداران تخم گذارند و زیستگاه آن ها استرالیا ، گینه نو و تاسمانی است.

پلاتی پوس

کیسه داران : کیسه داران از لحاظ پرورش نوزاد ، با دیگر پستانداران تفاوت دارند . اندوخته غذایی موجود در تخم این جانوران به حدی نیست که بتواند غذای جنین را تا تبدیل شدن به نوزاد کامل تامین کند. بنابراین نوزادان نارس متولد می شوند و به وسیله ی دست ها ، خود را به درون کیسه ای که زیر شکم مادر است می کشانند . در درون کیسه غدد مولد شیر وجود دارد که هر نوزاد به به نوکی یکی از آن ها می چسبد و تا تکانل نهایی از شیر تغذیه می کند.

کیسه داران هم در استرالیا و گینه نو زندگی می کنند . کانگورو در استرالیا و اوپاسوم در آمریکا زندگی می کند.

کانگورو

پستانداران جفت دار : 95 درصد از پستانداران امروزی را تشکیل می دهند . این جانوران از لحاظ تغذیه ی جنین قبل از تولد با مرغ سانان و کیسه داران تفاوت دارند . جنین این پستانداران در مراحل اولیه رشد و نمو در دیواره اندامی به نام رحم جایگذین می شود و بعد به وسیله اندامی به نام جفت به دیواره رحم می چسبد و از طریق جفت غذا و اکسیژن را از رگ های خونی مادر دریافت می کنند . جفت محل اتصال جنین به دیواره رحم است . این اندانم از یک سو به بدن مادر چسبیده است و از سوی دیگر به وسیله ی دنباله ای به نام بند ناف ، به جنین متصل شده است.

نوزادان پستانداران جفت دار به مراتب از نوزاد کیسه داران تکامل یافته ترند . حتی نوزادان ناتوان موش ، خرگوش و گربه از نوزاد کانگورو بسیار پیشرفته ترند.

دوره رشد و نمو جنین را در داخل رحم ، دوران بارداری می گویند . مدت دوران بارداری در پستانداران مختلف ، متفاوت است.

پستانداران جفت دار در اقلیم های گوناگون زیست می کنند و نسبت به محیط زیست خود سازگاری های جالبی پیدا کرده اند . این سازگاری ها باعث گوناگونی شکل و نوع زندگی آن ها شده است . پستانداران جفت دار را  از روی وضع دندان ها ، اندام های حرکتی و دیگر ویژگی ها به چند راسته طبقه بندی می کنند که عبارتند از :

راسته حشره خواران (مثل موش کور)

راسته جوندگان (مثل موش خانگی و صحرایی ، سنجاب و خوکچه هندی)

راسته خرگوشان

راسته خفاشان یا پستانداران پرنده

راسته گوشت خواران (مثل سگ ، گربه ، خرس ، فک و شیر دریایی )

راسته وال ها (مثل دلفین و وال )

راسته سم داران (مثل اسب ، خر ، گاو و گوسفند )

راسته فیل ها

راسته بی دندان ها ( مثل تنبل ها ، مورچه خوار و آرمادیلو )

راسته نخستی ها (مثل لمورها ، میمون ها و آدمیان )

لازم به ذکر است که این مطلب توسط نویسنده وبلاگ تهیه و تنظیم شده شده است و به این جهت از بازدید کنندگان عزیز خواهشمندم در صورت استفاده ، منبع(www.olumtaheri.blogfa.com)را ذکر فرمایند .


موضوعات مرتبط: زیست شناسی
برچسب‌ها: پستاندارن مرغ سان , پستانداران کیسه دار , پستانداران جفت دار , راسته های پستانداران

تاريخ : جمعه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۹ | 10:40 | نویسنده : فریبرز طاهری |
.: Weblog Themes By SlideTheme :.